Slovensko v raste počtu turistov vlani lámalo rekordy v rámci celej Európskej únie

Ekonomika

25.1.2020 (Webnoviny.sk) – Slovensko bolo vlani v rámci Európskej únie krajinou s najväčším rastom celkového počtu prenocovaní v turistických zariadeniach. Slovenské ubytovacie zariadenia evidovali 17,1 mil. prenocovaní, čo bol medziročný rast o 12,6 percenta. Počet prenocovaní domácich hostí na Slovensku stúpol tiež najvýraznejšie v rámci celej únie, a to o 15,1 percenta na 11,1 milióna.

Počet prenocovaní cudzincov vzrástol o 8,4 percenta na 6 miliónov. Išlo o štvrtý najsilnejší rast v rámci štátov únie. Vyplýva to z predbežného odhadu štatistického úradu EÚ Eurostatu.

Celkový počet prenocovaní v turistických zariadeniach sa vlani zväčšil v takmer všetkých krajinách EÚ. Po Slovensku nasledovali Litva (10 %), Holandsko (6,8 %) a Veľká Británia (5,7 %). Počet prenocovaní celkovo klesol iba v Grécku (-3 %) a na Malte (-2,7 %).

Takmer všetky štáty EÚ evidovali rast prenocovaní domácimi hosťami. Na druhom mieste po Slovensku bol Cyprus (13 %), po ktorom nasledovali Chorvátsko (10 %) a Litva (9,9 %).

Počet prenocovaní cudzincami sa tiež zvýšil v takmer všetkých krajinách, pričom tri krajiny, ktoré dosiahli vyšší rast ako Slovensko, boli Veľká Británia (19,2 %), Holandsko (10,6 %) a Litva (10 %).

V rámci celej Európskej únie v minulom roku počet prenocovaní v turistických zariadeniach stúpol o 2,4 % na vyše 3,2 miliardy. Najviac prenocovaní bolo v Španielsku (469 mil.). Nasledovali Francúzsko (446 mil.), Nemecko (436 mil.), Taliansko (433 mil.) a Veľká Británia (375 mil.).

Viac k témam: cestovný ruch, turizmus
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovensko v raste počtu turistov vlani lámalo rekordy v rámci celej Európskej únie © SITA Všetky práva vyhradené.