Sirotský dôchodok budú vysokoškoláci dostávať až do vykonania záverečnej skúšky

Ekonomika

5.5.2020 (Webnoviny.sk) – Poberatelia sirotského dôchodku, ktorí mali v školskom roku 2019/2020 ukončiť vysokoškolské štúdium, avšak pre krízovú situáciu im bol termín štátnych záverečných skúšok posunutý, budú mať nárok na výplatu sirotského dôchodku až do vykonania štátnej záverečnej skúšky, resp. do dátumu ukončenia štúdia z iného dôvodu.

V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder. Poisťovňa podľa neho v niektorých konaniach zastavila výplatu sirotských dôchodkov na základe v minulosti školou oznámeného predpokladaného dátumu ukončenia vysokoškolského štúdia.

Viac o téme: Koronavírus

Na vyplatenie sirotského dôchodku postačuje, aby sirota Sociálnej poisťovni oznámila, že štúdium na vysokej škole na Slovensku neukončila v predpokladanom termíne, ale že naďalej študuje.

„Uvedenú skutočnosť možno oznámiť písomne poštou na adresu Sociálnej poisťovne, ústredie, elektronicky (e-schránka/email) na adresu podatelna@socpoist.sk alebo telefonicky na bezplatnom telefónnom čísle 0800 123 123,“ uviedol Višváder.

Ak ide o sirotu, ktorá študuje na vysokej škole v zahraničí alebo na vysokej škole v Slovenskej republike, ktorá neposkytuje údaje o študentoch ministerstvu školstva (napríklad Akadémia ozbrojených síl), spolu s oznámením je potrebné zaslať aj doklad vyhotovený vysokou školou potvrdzujúci ďalšie trvanie štúdia na vysokej škole.

Viac k témam: sirotský dôchodok, vysokoškoláci
Zdroj: Webnoviny.sk – Sirotský dôchodok budú vysokoškoláci dostávať až do vykonania záverečnej skúšky © SITA Všetky práva vyhradené.