Samosprávy čelia pre Covid-19 výpadkom financií i ďalším problémom, Tréger hovorí aj obavách z budúcnosti

Ekonomika

30.4.2020 (Webnoviny.sk) – Problémy samospráv, ktoré sa objavujú počas pandémie koronavírusu, majú dve hlavné príčiny – operatívne zvládanie mimoriadnej situácie a neistotu financovania samospráv do budúcnosti. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.

Viac o téme: Koronavírus

Zastavenie ekonomiky podľa Trégera spôsobilo problémy pri investíciách v rámci eurofondov, napríklad pri budovaní školských zariadení či zatepľovaní budov. Preto sa mnohé samosprávy dostali do časového sklzu pri dokončení vynaložených investícií hradených z eurofondov alebo z vlastných zdrojov.

Problémy s komunálnym odpadom

Predseda ZMOS-u uviedol, že okrem finančných problémov priniesla pandémia mestám a obciam aj problémy v oblasti odpadového hospodárstva.

Obyvatelia ostávajú doma, čo zvyšuje množstvo komunálneho odpadu, teda aj cyklickosť zvozu, zberu, likvidácie a uloženia odpadov, čo sa premieta do zvyšovania ekonomických nákladov samospráv.

Dočasné uzatvorenie zberných dvorov a zastavenie aktivačných prác zároveň zvýšilo riziko zakladania čiernych skládok obyvateľmi. Ich odstraňovanie je pritom finančne náročné.

Samosprávy zaznamenali výpadky z príjmov

„Sledujeme aj výpadky z vlastných príjmov, napríklad z prenájmu priestorov, budov určených na kultúru či prenájmu športovísk. Rovnako v komunálnych podnikoch, ktoré na čas obmedzili svoju prevádzku. Dopravné podniky veľkých miest zmenili režim jázd. Samosprávy pristupujú k vypínaniu verejného osvetlenia, ktoré donedávna celú noc svietilo v 90 percentách miest a obcí. Samosprávy celkovo pristupujú k obmedzovaniu rozsahu verejných služieb,“ povedal Branislav Tréger.

Nárast výdavkov za rúška a dezinfekcie

Okrem skrátenia bežného režimu stránkových dní na úradoch a obmedzenia prevádzky sociálnych zariadení Tréger v súvislosti s koronavírusom eviduje aj postupný nárast výdavkov samospráv na financovanie distribúcie rúšok, dezinfekciu priestranstiev, budov a zariadení, distribúciu jedál, potravín a liekov ohrozeným skupinám.

„Hlavne v obciach sme videli, ako sa úrady na určitý moment zmenili na krajčírske dielne, v ktorých starostovia aj zamestnanci šili rúška,“ uviedol Tréger.

Predseda ZMOS-u dodáva, že samosprávy sú pod tlakom neistoty ďalšieho ekonomického vývoja. Preto v súčasnosti zavádzajú úsporné opatrenia a obmedzujú svoje investičné zámery.

ZMOS je záujmovým združením právnických osôb, ktoré v súčasnosti združuje vyše 95 percent všetkých obcí na Slovensku. Organizácia so sídlom v Bratislave bola založená v roku 1990.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, eurofondy, Koronavírus, samosprávne kraje, ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Samosprávy čelia pre Covid-19 výpadkom financií i ďalším problémom, Tréger hovorí aj obavách z budúcnosti © SITA Všetky práva vyhradené.