Rokovania o kolektívnej zmluve v U. S. Steel Košice pokračujú, témou je aj skrátenie pracovného času

Ekonomika

27.4.2020 (Webnoviny.sk) – Predstavitelia U. S. Steel Košice (USSK) a Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice pokračujú v rokovaniach o novej kolektívnej zmluve aj tento týždeň. Aktuálna kolektívna zmluva je platná do konca apríla. Agentúru SITA o tom informoval predseda Rady odborov OZ KOVO USSK Juraj Varga.

Kolektívna zmluva skončila 31. marca

„V kolektívnom vyjednávaní pokračujeme aj tento týždeň a budeme dohadovať i skrátenie pracovného časového fondu zamestnancov pre mesiac máj,“ uviedol Varga.

Platnosť pôvodnej kolektívnej zmluvy skončila 31. marca. Vzhľadom na vývoj pandémie a s ohľadom na situáciu na trhu s oceľou, sa vedenie USSK a odborári dohodli koncom marca na predĺžení kolektívnej zmluvy o ďalších 30 dní. Obe strany sa dohodli, že detaily nebudú zverejňovať až do dosiahnutia novej dohody.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Skrátenie pracovného týždňa

Predstavitelia USSK a Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice sa koncom apríla minulého roka dohodli na skrátení pracovného týždňa s tým, že zamestnanci budú v máji pracovať iba štyri dni v týždni a v deň voľna budú dostávať 60 percent mzdy.

Potom pre situáciu na trhu s oceľou skrátený pracovný týždeň pokračoval až do 31. augusta, následne od novembra až do apríla. Momentálne nie je prideľovaná práca na jednu pracovnú zmenu u tých, ktorí majú dvanásťhodinový pracovný čas a na dve pracovné zmeny u zamestnancov vykonávajúcich prácu na pracovných zmenách kratších ako desať hodín.

Deň neprítomnosti v práci je kompenzovaný náhradou mzdy v sume 60 percent priemerného zárobku zamestnanca. V U. S. Steel Košice pracuje približne 11-tisíc zamestnancov, podnik patrí do nadnárodnej korporácie U. S. Steel.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, kolektívna zmluva, Koronavírus, Rada odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice
Zdroj: Webnoviny.sk – Rokovania o kolektívnej zmluve v U. S. Steel Košice pokračujú, témou je aj skrátenie pracovného času © SITA Všetky práva vyhradené.