Rodičia, ktorí sú na OČR pre koronavírus, musia poslať Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie

Ekonomika

26.3.2020 (Webnoviny.sk) – Všetci poistenci, ktorí si v súvislosti s pandémiou koronavírusu uplatnili alebo ešte len uplatnia nárok na dávku ošetrovné (OČR), musia do príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne poslať čestné vyhlásenie.

V tomto vyhlásení oznámia poisťovni skutočnosti potrebné pre nárok na výplatu ošetrovného za príslušný mesiac. „Sociálna poisťovňa potrebuje poznať presné dni, kedy sa ktorý rodič o dieťa staral,“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Na tento účel Sociálna poisťovňa pripravila formulár Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné. „Bude dnes uverejnené na webovej stránke www.socpoist.sk aj s postupom, ako ho vyplniť,“ informoval hovorca poisťovne. Toto čestné vyhlásenie musí Sociálnej poisťovni poslať každý rodič osobitne za seba ku koncu každého mesiaca, za ktorý žiada vyplatiť ošetrovné.

„Vzhľadom na blížiaci sa koniec marca je potrebné zaslať čestné vyhlásenie čím skôr,“ upozornil Višváder. Ak podľa neho poistenec nedodrží koniec mesiaca ako termín pre zaslanie čestného vyhlásenia, nárok na výplatu ošetrovného mu nezanikne, ale dávku mu Sociálna poisťovňa vyplatí až po doručení tohto dokladu.

Viac k témam: Koronavírus, ošetrovné
Zdroj: Webnoviny.sk – Rodičia, ktorí sú na OČR pre koronavírus, musia poslať Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie © SITA Všetky práva vyhradené.