Pre „eseročky“ s jedným spoločníkom už môžu pracovať rodinní príslušníci

Ekonomika

4.1.2020 (Webnoviny.sk) – Pre spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré majú najviac jedného spoločníka, už môžu od začiatku tohto roka bez uzatvoreného pracovnoprávneho vzťahu pracovať rodinní príslušníci tohto spoločníka. Vyplýva to z novely zákona o nelegálnej práci, ktorá nadobudla účinnosť od 1. januára tohto roka. Toto opatrenie sa môže pozitívne dotknúť približne 161 tis. existujúcich spoločností s jedným spoločníkom.

Do konca vlaňajška sa výnimka z nelegálneho zamestnávania vzťahovala len na fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, a na jeho rodinných príslušníkov.

Nelegálnym zamestnávaním nie je, ak pre podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku, alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.

„Táto výnimka sa v rovnakom rozsahu, teda s rovnakou definíciou rodinných príslušníkov a s rovnakými požiadavkami pre uplatnenie výnimky vztiahne na spoločnosti s ručením obmedzením s jediným spoločníkom,“ uvádza sa v dôvodovej správe k novele zákona o nelegálnej práci. Ide pritom o všetky spoločnosti s ručením obmedzeným, ktoré majú jediného spoločníka, bez ohľadu na počet zamestnancov firmy.

Viac k témam: spoločnosť s ručením obmedzeným
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre „eseročky“ s jedným spoločníkom už môžu pracovať rodinní príslušníci © SITA Všetky práva vyhradené.