Porušuje Facebook slobodu prejavu? Zakázal vytváranie udalostí o protestoch proti zákazu vychádzania

Ekonomika Informatika

21.4.2020 (Webnoviny.sk) – Facebook zakázal na svojej platforme vytváranie udalostí súvisiacich s protestmi proti zákazu vychádzania, ktorý pre koronavírus nariadili v niekoľkých amerických štátoch. V pondelok už firma odstránila takéto udalosti o protestoch v Kalifornii, New Jersey a Nebraske.

Rozpor s nariadeniami štátov

Rozhodnutie gigantu sa však stretlo s kritikou, ku ktorej sa pridal aj najstarší syn prezidenta Donalda Trumpa. Donald Trump Jr. na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že Facebook porušuje slobodu prejavu.

Spoločnosť vyhlásila, že konzultovala tento krok s miestnymi úradmi a rozhodla sa odstraňovať len tie udalosti, ktoré sú v rozpore s nariadeniami štátov.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

„Ak vláda nezakáže konanie podujatia, môžu o ňom informovať aj na Facebooku. Podujatia, ktoré odporujú usmerneniam vlády o sociálnej izolácii, Facebook nebude podporovať,“ uviedol hovorca sociálnej siete.

Ďalšie demonštrácie sú už naplánované

V Spojených štátoch sa už konalo niekoľko protestov proti zákazu vychádzania a ďalšie sú naplánované. Hovorca Facebooku pre CNN potvrdil, že sa už rozprávali s predstaviteľmi štátov New York, Ohio, Pennsylvania a Wisconsin o tom, či majú na platforme zakázať vytvorenie udalostí o tamojších plánovaných protestoch.

Spoločnosť už odstraňuje nepravdivé informácie o ochorení COVID-19 z Facebooku, Instagramu a WhatsAppu. Zakladateľ firmy Mark Zuckerberg vyhlásil, že Facebook bude robiť všetko pre ochranu verejného zdravia a slobody prejavu.

Viac k témam: demonštrácie, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, zákaz vychádzania
Zdroj: Webnoviny.sk – Porušuje Facebook slobodu prejavu? Zakázal vytváranie udalostí o protestoch proti zákazu vychádzania © SITA Všetky práva vyhradené.