Pandemický rok zasiahol aj kúpeľnú liečbu, počet klientov v kúpeľoch výrazne klesol

Ekonomika Zdravotníctvo

14.8.2021 (Webnoviny.sk) – Pandemický rok 2020 výrazne zasiahol aj kúpeľnú liečbu na Slovensku. V porovnaní s rokom 2019 klesol počet klientov v slovenských kúpeľoch o 40 %. Dospelí pacienti sa liečili najmä s chorobami pohybového ústrojenstva, deti a mladiství s netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

Liečebný pobyt v slovenských kúpeľoch ukončilo vlani takmer 111-tisíc pacientov, čo bolo o 75-tisíc menej ako v roku 2019. Počet odliečených osôb s trvalým pobytom na Slovensku poklesol o 34 % a počet osôb bez trvalého pobytu dokonca o 72 %. V roku 2020 uhradili zdravotné poisťovne liečebný pobyt 52 % slovenským pacientom, zvyšných 48 % pacientov si pobyt platili sami. V porovnaní s rokom 2019 sa znížil najmä počet pobytov samoplatcov, pobyty hradené poisťovňou klesli miernejšie.

Viac o téme: Koronavírus

Dospelým osobám s trvalým pobytom na Slovensku bola kúpeľná liečba najčastejšie indikovaná pre choroby pohybového ústrojenstva, ktoré tvorili 71 %. Nasledovali netuberkulózne choroby dýchacích ciest a choroby obehového ústrojenstva. Pri detských pacientoch dominovali liečenia pre netuberkulózne choroby dýchacích ciest, ďalej choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby.

Tretina pacientov strávila v kúpeľnej starostlivosti štyri až sedem dní a väčšina z nich boli samoplatcovia s trvalým pobytom na Slovensku. Pobyty s dĺžkou trvania 22 až 28 dní boli druhé najčastejšie, za nimi nasledovali pobyty trvajúce 15 až 21 dní. Klienti bez trvalého pobytu na Slovensku, ktorí absolvovali pobyt v slovenských kúpeľoch, pochádzali predovšetkým z Česka a Nemecka, zriedkavejšie z Rakúska, Ruska, Litvy, Poľska a Ukrajiny.

Viac k témam: covid, COVID-19, Koronavírus, kúpele
Zdroj: Webnoviny.sk – Pandemický rok zasiahol aj kúpeľnú liečbu, počet klientov v kúpeľoch výrazne klesol © SITA Všetky práva vyhradené.