Pandémia koronavírusu zasiahla americký trh práce, zrušené pozície atakujú stav z obdobia finančnej krízy

Ekonomika

3.4.2020 (Webnoviny.sk) – Rekordne dlhé obdobie pribúdania počtu pracovných miest v USA sa v marci náhle skončilo a zamestnávatelia zrušili 701-tisíc pracovných pozícií. Pre pandémiu koronavírusu, ktorá takmer zastavila americkú ekonomiku, nezamestnanosť v krajine stúpla na 4,4 percenta z 50-ročného minima 3,5 percenta.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Strata pracovných miest, o ktorej v piatok informovalo americké ministerstvo práce, bola najhoršia od kulminácie recesie z roku 2009.

Marcový medzimesačný rast nezamestnanosti v USA o takmer jeden percentuálny bod bol najprudší od roku 1975. Reštaurácie, hotely a kasína minulý mesiac zrušili 459-tis. pracovných pozícií.

V maloobchode zaniklo 46-tisíc miest a v spracovateľskom priemysle 18-tisíc. Ešte vo februári v americkej ekonomike pribudlo 273-tis. pracovných pozícií.

Niektorí ekonómovia prognózujú, že miera nezamestnanosti v USA by mohla na budúci mesiac vzrásť až na 15 percent.

Viac o téme koronavírus

Šéf pobočky amerického Federálneho rezervného systému v Dallase Robert Kaplan pre televíziu CNBC povedal, že očakáva skorý rast nezamestnanosti na dvojcifernú úroveň a jej pokles do konca roka na 8 percent.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, pracovné miesta, pracovný trh
Zdroj: Webnoviny.sk – Pandémia koronavírusu zasiahla americký trh práce, zrušené pozície atakujú stav z obdobia finančnej krízy © SITA Všetky práva vyhradené.