Odklad splatnosti odvodov za marec sa týka len odvodov za zamestnávateľa, upozorňuje Sociálna poisťovňa

Ekonomika

7.4.2020 (Webnoviny.sk) – Odklad splatnosti marcových sociálnych a zdravotných odvodov pre zamestnávateľov s poklesom obratu o 40 % a viac sa týka len odvodov za zamestnávateľa. V tlačovej správe na to upozornil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

„Možnosť odkladu odvodov sa teda netýka časti poistného, ktoré odvádza zamestnávateľ za zamestnanca, kde naďalej platia pôvodné termíny splatnosti,“ uviedol.

Posunutie splatnosti odvodov za marec z apríla na koniec júla tohto roka sa vzťahuje aj na samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktorým pre mimoriadnu situáciu klesli príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.

Presné podmienky určí vláda

Odklad splatnosti odvodov zaviedla novela zákona o sociálnom poistení, ktorú minulý týždeň schválil parlament a v pondelok ju podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.

„Presné podmienky, akým spôsobom sa odklad bude riadiť, teda hlavne ako sa určí pokles čistého obratu a príjmov z podnikania, ešte stanoví vláda svojím nariadením,“ uviedol Višváder.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Sociálna poisťovňa podľa neho v súčasnosti pracuje na technickom riešení, ktoré umožní prostredníctvom elektronického formuláru preukázať pokles obratu, resp. príjmu z podnikania na účely predĺženej splatnosti poistného na sociálne poistenie za marec 2020.

Predĺžená splatnosť až do 31. júla 2020 platí pre poistné za marec tohto roka, pôvodne splatné v apríli.

Ak zaplatia včas, penále im nepredpíšu

„Vláda môže svojím nariadením v budúcnosti určiť aj ďalšie obdobia, v ktorých môže odložiť splatnosť poistného za ďalšie obdobia,“ upozornil hovorca Sociálnej poisťovne. Pre prihlasovanie, oznamovacie a vykazovacie povinnosti zamestnávateľa platia naďalej pôvodné termíny a lehoty.

Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO zaplatia poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, Sociálna poisťovňa im penále nepredpíše.

Na účely posúdenia nároku na nemocenskú alebo dôchodkovú dávku sa poistné do uplynutia termínu jeho predĺženej bude považovať za zaplatené.

„Príjemca dávky, ktorý nezaplatí poistné do uplynutia termínu predĺženej splatnosti, bude povinný vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak je vyššia ako 5 eur,“ dodal Višváder.

Viac k témam: sociálne odvody, zdravotné odvody
Zdroj: Webnoviny.sk – Odklad splatnosti odvodov za marec sa týka len odvodov za zamestnávateľa, upozorňuje Sociálna poisťovňa © SITA Všetky práva vyhradené.