Odbory v Kia Motors Slovakia súhlasia s ponukou vyšších platov, ale majú aj svoj návrh

Automobilový priemyseľ Ekonomika

9.12.2019 (Webnoviny.sk) – Kolektívne vyjednávanie v žilinskej automobilke Kia Motors Slovakia zdá sa speje do úspešného konca. Odbory totiž podľa zverejnených informácií súhlasia s takmer celým návrhom automobilky na zvýšenie platov. Akceptovali platnosť mzdovej časti kolektívnej zmluvy na tri roky, ako aj rast mzdovej tarify, či zmenu bonusového systému.

Jemnejšie dochádzkové kritériá

„Na základe množstva podnetom a žiadostí zo strany zamestnancov, ale navrhujeme zjemniť dochádzkové a produkčné kritériá pri 13. a 14. mzde a pri výrobnom bonuse,“ informujú odbory.

Požadujú napríklad zvýšiť počet dní práceneschopnosti, OČR, či návštevy lekára bez krátenia výšky bonusu, či zmierniť produkčné kritériá výrobného bonusu. Odbory zároveň chcú vyplatenie jednorazového bonusu vo výške 400 eur každý rok počas platnosti kolektívnej zmluvy.

V pondelok sa uskutočnilo už štvrté kolo kolektívneho vyjednávania v žilinskej automobilke. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda odborov Miroslav Chládek, na ňom predstavili zamestnávateľovi svoje pripomienky k ich návrhu mzdovej časti kolektívnej zmluvy. Spoločnosť by sa podľa neho k protinávrhu mala vyjadriť v stredu.

Fabrika predložila svoju ponuku

Zamestnanci Kia Motors Slovakia by si podľa návrhu automobilky mohli v nasledujúcom roku mesačne prilepšiť o 129 eur. Fabrika predložila návrh, ktorý sa týka nasledujúcich troch rokov, pričom dopad na zamestnanca by bol v roku 2021 následne 88 eur a v ďalšom roku 82 eur.

V priemere by si tak počas nasledujúcich troch rokov mesačne prilepšili o takmer 100 eur. V rámci základnej mzdovej tarify navrhli odbory pôvodne mesačný rast o 80 eur, Kia Motors Slovakia v nasledujúcom roku zvýšenie o 90 eur a v dvoch ďalších o 60 eur.

V rámci príplatku za poobednú zmenu, ako aj rizikového príplatku sú návrhy oboch strán totožné, v prvom je to rast na 0,40 eura za hodinu a v druhom na 0,70 eura za hodinu v roku 2020 ako aj v rokoch 2021 a 2022.

Jediný závod v Európe

Čo sa týka príplatku za nočnú prácu, zástupcovia zamestnancov žiadali navýšenie na 1,70 eura za hodinu, automobilka ponúkla totožný rast v budúcom roku, následne však ide nad odborársky návrh a v roku 2021 navrhuje rast na 1,90 eura a v ďalšom roku na 2 eurá.

Kia Motors Slovakia je jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006. Výroba automobilov, ako aj motorov bola spustená v decembri 2006.

V súčasnosti Kia na Slovensku zamestnáva viac ako 3 800 ľudí. Spoločnosť patrí medzi najväčších výrobcov a exportérov na Slovensku. Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,4 milióna vozidiel a 5 miliónov motorov.

Viac k témam: Kia Motors Slovakia, kolektívna zmluva, Odborový zväz KOVO KIA Žilina, platy
Zdroj: Webnoviny.sk – Odbory v Kia Motors Slovakia súhlasia s ponukou vyšších platov, ale majú aj svoj návrh © SITA Všetky práva vyhradené.