O odloženie sociálnych odvodov zatiaľ požiadalo viac ako 6-tisíc zamestnávateľov a živnostníkov

Ekonomika

21.4.2020 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa obdržala zatiaľ 6 013 žiadostí o odklad splatnosti poistného za marec tohto roka. „Z tohto počtu jej vyplnené formuláre doručilo 3 316 živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) a zvyšných 2 697 žiadostí bolo od zamestnávateľov,“ uviedol v tlačovej správe hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Minulý mesiac Sociálna poisťovňa podľa neho evidovala viac ako 216 tisíc živnostníkov a 187 tisíc zamestnávateľov.

Pre uplatnenie nároku na odklad zaplatenia poistného na sociálne poistenie za marec tohto roka do 31. júla 2020 platí podmienka, že podnikateľský subjekt (zamestnávateľ alebo SZČO) zaznamenal pokles čistého obratu a pokles príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 % a viac.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

V súčasnej mimoriadnej situácii pandémie koronavírusu im takýto odklad zaplatenia odvodov umožnila novela zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť 6. apríla tohto roka a vláda k nej vydala príslušné nariadenie 10. apríla tohto roka.

Chyby spomaľujú proces spracovania

Poisťovňa zároveň živnostníkov i zamestnávateľov upozorňuje, aby boli pri vypĺňaní čestného vyhlásenia pozorní, pretože sa dopúšťajú chýb, ktoré spomaľujú proces ich spracovania.

Podľa Višvádera odosielatelia najčastejšie uvedú neexistujúci variabilný symbol alebo zadajú správny variabilný symbol, ale subjekt nie je registrovaný ako odvádzateľ za marec, čiže buď svoju zárobkovú činnosť skončil pred marcom tohto roka alebo začína až v apríli tohto roka. „V tomto prípade o odklad platenia poistného čestným vyhlásením nemôže požiadať,“ upozorňuje hovorca poisťovne.

Ďalšie chyby, s ktorými sa Sociálna poisťovňa v praxi stretáva, je nesprávne zadanie príslušnej pobočky alebo názvu spoločnosti, resp. do políčka adresa píšu odkazy a vysvetlenia, ktoré nie sú potrebné uvádzať.

Čakajú na prijatie ďalšej novely zákona

Chybných žiadostí dostala Sociálna poisťovňa približne 400. Pobočka v týchto prípadoch musí žiadateľov znovu kontaktovať, resp. požiadať o opätovné zaslanie čestného vyhlásenia.

Poisťovňa tiež upozorňuje, že tento týždeň sa v Národnej rade SR očakáva prijatie ďalšej novely zákona o sociálnom poistení, ktorá má umožniť odpustiť povinnosť zaplatiť poistné na sociálne poistenie za apríl tohto roka.

„Hneď ako novelu schvália poslanci, podpíše ju prezidentka SR a publikuje sa Zbierka zákonov, Sociálna poisťovňa oznámi odvádzateľom poistného všetky potrebné skutočnosti, ktoré z nej pre nich vyplývajú a aj spôsoby, akým bude potrebné dokumenty v tejto oblasti od nich prijímať,“ dodal Višváder.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, SZČO, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk – O odloženie sociálnych odvodov zatiaľ požiadalo viac ako 6-tisíc zamestnávateľov a živnostníkov © SITA Všetky práva vyhradené.