O odklad poistného za marec zatiaľ požiadalo takmer 10-tisíc zamestnávateľov a SZČO

Ekonomika Poisťovníctvo

5.5.2020 (Webnoviny.sk) – Sociálna poisťovňa zatiaľ eviduje 9860 žiadostí o odklad splatnosti poistného za marec tohto roka. Z tohto počtu jej vyplnené formuláre, teda čestné vyhlásenie, doručilo 4372 živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) a zvyšných 5488 žiadostí prišlo od zamestnávateľov.

Ľudia využili odklad splatenia odvodov

V marci tohto roka pritom Sociálna poisťovňa evidovala viac ako 216-tisíc živnostníkov s povinnosťou platiť odvody a 187-tisíc zamestnávateľov.

SZČO a zamestnávatelia, ktorí o odklad platenia poistného za marec požiadali, ho musia doplatiť do 31. júla tohto roka. V tlačovej správe o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Podnikatelia musia splniť podmienky

O nárok na odklad zaplatenia marcového poistného na sociálne poistenie do 31. júla tohto roka môžu požiadať tie podnikateľské subjekty (zamestnávateľ alebo SZČO), ktoré zaznamenali pokles čistého obratu a pokles príjmu z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti minimálne o 40 percent.

Viac o téme Koronavírus

V súčasnej mimoriadnej situácii pandémie koronavírusu im takýto odklad zaplatenia odvodov umožnila novela zákona o sociálnom poistení, ktorá nadobudla účinnosť 6. apríla tohto roka a vláda k nej vydala príslušné nariadenie 10. apríla tohto roka.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Viac k témam: odvody, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba, zamestnávatelia, živnostníci
Zdroj: Webnoviny.sk – O odklad poistného za marec zatiaľ požiadalo takmer 10-tisíc zamestnávateľov a SZČO © SITA Všetky práva vyhradené.