Niektorým živnostníkom a zamestnávateľom sa pre koronakrízu posunie splatnosť odvodov

Ekonomika

3.4.2020 (Webnoviny.sk) – Zamestnávateľom a povinne poisteným samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent, sa posunie splatnosť poistného na sociálne a zdravotné poistenie za marec z apríla na koniec júla tohto roka.

Povolia aj splátky bez úroku

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v piatok schválil parlament. Spôsob určenia poklesu čistého obratu a príjmov z podnikania stanoví vláda nariadením.

Viac o téme: Koronavírus

„Poistné, ktoré platí zamestnanec, a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti,“ uvádza sa v schválenom materiáli.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Vláda bude môcť zároveň nariadením stanoviť aj ďalšie mesiace, za ktoré sa časti zamestnávateľov a SZČO posunie splatnosť sociálnych a zdravotných odvodov. Za novelu zákona hlasovalo všetkých 118 prítomných poslancov.

Ak zamestnávateľ alebo povinne poistená SZČO nezaplatia poistné za stanovené obdobie ani v termíne splatnosti určenom nariadením vlády, Sociálna poisťovňa im bude môcť povoliť splátky tohto poistného bez úroku.

Zmiernenie ekonomických dopadov

„Ak zamestnávateľ a SZČO zaplatia toto poistné v novom termíne splatnosti, teda včas a v správnej výške, sankcie (penále) im nebudú plynúť,“ konštatuje rezort práce a sociálnych vecí.

Novelou zákona sa tiež umožňuje odklad platenia príspevkov zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie za zamestnanca vykonávajúceho prácu zaradenú do tretej kategórie alebo štvrtej kategórie alebo za zamestnanca, ktorý je tanečníkom alebo hudobným umelcom hrajúcim na dychový nástroj.

„Cieľom je zmiernenie ekonomických dopadov na odvádzateľov poistného ako reakcia na aktuálnu situáciu týkajúcu sa šírenia ochorenia Covid-19,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, sociálne odvody, SZČO Samostatne zárobkovo činná osoba
Zdroj: Webnoviny.sk – Niektorým živnostníkom a zamestnávateľom sa pre koronakrízu posunie splatnosť odvodov © SITA Všetky práva vyhradené.