Niektorí zamestnávatelia a SZČO nebudú musieť zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne aj za apríl

Ekonomika

22.4.2020 (Webnoviny.sk) – Časť zamestnávateľov a povinne sociálne poistených samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) nebude musieť v máji za tento mesiac zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne.

Pôjde o tie subjekty, ktoré v apríli tohto roka najmenej na 15 dní uzatvorili svoje prevádzky, napríklad na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Na poistné, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho zamestnávateľ, sa táto úľava nebude vzťahovať. Zamestnávateľ bude naďalej povinný odviesť ho v pôvodnom termíne splatnosti.

Uzatvorenie prevádzky zamestnávateľ alebo SZČO preukážu Sociálnej poisťovni čestným vyhlásením. Vláda bude môcť nariadením stanoviť aj ďalšie mesiace, za ktoré vymedzení zamestnávatelia a SZČO nebudú povinní zaplatiť sociálne odvody.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v stredu schválil parlament. Za novelu zákona hlasovalo 139 poslancov, štyria zákonodarcovia sa hlasovania zdržali.

Príjmy Sociálnej poisťovne klesnú

Čestné vyhlásenie o uzatvorení prevádzky za apríl predloží zamestnávateľ alebo SZČO Sociálnej poisťovni najneskôr do ôsmeho dňa v mesiaci nasledujúceho po mesiaci, za ktorý nebude povinnosť zaplatiť poistné.

„Za apríl 2020 ho predloží najneskôr do 11. mája 2020, keďže 8. mája 2020 je štátny sviatok,“ uviedol rezort práce a sociálnych vecí. Príjmy Sociálnej poisťovne by po odpustení povinnosti zaplatiť odvody za apríl tohto roka pre časť zamestnávateľov a SZČO mali klesnúť o 27,6 milióna eur.

Viac o téme: Koronavírus

„Predpokladá sa, že počet dotknutých bude na úrovni cca 27,4-tisíca zamestnávateľov a cca 21,6-tisíca SZČO. Priemerné nezaplatené poistné u zamestnávateľov sa predpokladá na úrovni cca 863,7 eura a u SZČO na úrovni cca 181,8 eura,“ uvádza sa v doložke vplyvov novely zákona na rozpočet verejnej správy.

Zmenil sa aj zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení

Súčasťou schváleného legislatívneho návrhu je aj novela zákona o službách zamestnanosti.

Okruh žiadateľov o príspevok v rámci projektu na podporu udržania pracovných miest sa rozširuje aj o tých žiadateľov, ktorí si svoje daňové a odvodové povinnosti, resp. pohľadávky voči úradu práce plnia aj dodatočne prostredníctvom splátkového kalendára, alebo pre stratu tržieb v marci tohto roka neboli schopní splniť si tieto povinnosti za február tohto roka. Mení sa aj zákon o doplnkovom dôchodkovom sporení.

„Rovnako ako pri poistnom je potrebné v apríli tohto roka oslobodiť od platenia príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie zamestnávateľa, ktorý povinne platí príspevky za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, sociálne odvody
Zdroj: Webnoviny.sk – Niektorí zamestnávatelia a SZČO nebudú musieť zaplatiť odvody do Sociálnej poisťovne aj za apríl © SITA Všetky práva vyhradené.