Nezamestnanosť vyššiu ako desať percent má 11 okresov na Slovensku

Ekonomika

22.3.2020 (Webnoviny.sk) – Rimavská Sobota sa vo februári po mesačnej prestávke vrátila na nelichotivé prvé miesto. V tomto okrese totiž bola v minulom mesiaci najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti spomedzi všetkých okresov na Slovensku, keď dosiahla 15,61 percenta.

Druhú najvyššiu mieru evidovanej nezamestnanosti mal okres Kežmarok, a to 14,94 percenta. Práve tento okres bol v januári dočasne na prvej priečke v miere nezamestnanosti. Výmenu na čele spôsobil medzimesačný nárast miery nezamestnanosti v okrese Rimavská Sobota o 0,65 percentuálneho bodu a súčasný pokles miery nezamestnanosti v okrese Kežmarok o 0,49 percentuálneho bodu. Vyplýva to z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Nízke pošty nezamestnaných majú aj ďalšie mestá

Najnižšia miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku bola na konci minulého mesiaca v okrese Nitra. Z celkového počtu ekonomicky aktívnych osôb bolo v tomto okrese 1,92 percenta disponibilných nezamestnaných, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce.

Nasledovali okresy Bratislava V, Trenčín, Ilava a Dunajská Streda. V okrese Bratislava V miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac dosiahla 2,03 percenta, v okrese Trenčín 2,08 percenta, v okrese Ilava 2,16 percenta a v okrese Dunajská Streda 2,24 percenta. Mieru evidovanej nezamestnanosti pod 5 percent vo februári vykázalo 48 okresov na Slovensku.

Nezamestnaných začalo pribúdať

Naopak, miera evidovanej nezamestnanosti bola v minulom mesiaci vyššia ako 10 percent v jedenástich okresoch na Slovensku. Z týchto okresov sa päť nachádza v Prešovskom kraji a po tri okresy patria do Košického a do Banskobystrického kraja.

Po okresoch Rimavská Sobota a Kežmarok je tretí najhorší v miere nezamestnanosti okres Revúca. V ňom bola miera nezamestnanosti 12,87 percenta. Do pätice okresov s najvyššou mierou nezamestnanosti patria aj okresy Vranov nad Topľou s mierou nezamestnanosti 12,60 percenta a okres Rožňava, v ktorom vykázali vo februári mieru nezamestnanosti na úrovni 12,56 percenta.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku vo februári tohto roka stúpla o 0,07 percentuálneho bodu na 5,05 percenta. Medziročne bola miera nezamestnanosti v minulom mesiaci nižšia o 0,11 percentuálneho bodu.

Úrady práce evidovali na konci druhého mesiaca tohto roka 138 943 disponibilných uchádzačov o zamestnanie. V porovnaní s januárom ide o nárast o 1 856 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, vo februári klesol o 2 489 osôb.

Viac k témam: miera nezamestnanosti
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezamestnanosť vyššiu ako desať percent má 11 okresov na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.