Na Slovensku sa zrejme zavedie otcovská dovolenka, viaceré politické strany to majú v pláne

Ekonomika

6.2.2020 (Webnoviny.sk) – Po februárových parlamentných voľbách sa na Slovensku zrejme zavedie otcovská dovolenka po narodení dieťaťa. Tento zámer má vo svojom programe viacero politických strán, ktoré sa uchádzajú o priazeň voličov v nachádzajúcich voľbách. Strany sa nezhodujú len v tom, koľko dní má otcovská dovolenka trvať.

Nová dávka zo sociálneho poistenia

„Zavedieme otcovskú dovolenku pri narodení dieťaťa počas 14 pracovných dní s nárokom na 75 % zo mzdy,“ uviedla pre agentúru SITA expertka strany Za ľudí na sociálnu politiku Vladimíra Marcinková. Otcovskú dovolenku navrhuje zaviesť aj KDH. „Presadíme jeden týždeň dovolenky len pre otca navyše po narodení dieťaťa, do 6 týždňov po pôrode,“ povedala pre agentúru SITA členka predsedníctva KDH Eva Grey.

S otcovskou dovolenkou sa stotožňuje aj koalícia PS/Spolu. „Zavedieme otcovské voľno počas prvých dvoch týždňov od narodenia dieťaťa ako novú dávku zo sociálneho poistenia,“ informoval agentúru SITA garant koalície PS/Spolu pre sociálnu a rodinnú politiku Jozef Mihál.

Otcovská dovolenka je aj súčasťou programu hnutia Sme rodina, a to v dĺžke 10 dní, uviedlo pre agentúru SITA tlačové oddelenie hnutia. Zámery v tejto oblasti má aj hnutie OĽaNO.

Materská alebo práca

„Navrhneme, aby sa otec a matka mohli starať o dieťa do 1 roka striedavo, pričom materské bude dostávať ten, kto sa o dieťa stará, nemôže však pracovať,“ povedal pre agentúru SITA expert hnutia OĽaNO pre oblasť rodinnej politiky, podnikania a ekonomiky Peter Kremský. Zavedenie otcovskej dovolenky podporuje aj ĽSNS, potvrdil pre agentúru SITA hovorca ĽSNS Ondrej Ďurica. Strany SaS a Dobrá voľba sa k otcovskej dovolenke priamo nevyjadrili.

Zámer zaviesť otcovskú dovolenku prvýkrát predstavil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter ešte v apríli 2017. Upozornil vtedy na to, že Európska komisia v návrhu Európskeho piliera sociálnych práv členským krajinám únie odporúča zaviesť 10-dňovú otcovskú dovolenku a taktiež stanoviť právo otca do 12 rokov veku dieťaťa čerpať štvormesačnú dovolenku.

„Je to veľmi vážna výzva, ktorou sa promptne zaoberáme a máme záujem túto problematiku riešiť,“ povedal Richter v apríli 2017. Šéf rezortu práce a sociálnych vecí však návrh v tomto volebnom období nepredložil.

Rovnováha medzi pracovným a súkromným

Rada Európskej únie v júni minulého roka prijala smernicu o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom rodičov a opatrujúcich osôb. Smernica hovorí okrem iného aj o otcovskej dovolenke.

Otec si podľa smernice bude môcť vziať minimálne 10 pracovných dní dovolenky v čase okolo narodenia dieťaťa. Členské štáty Európskej únie majú tri roky na prijatie zákonov potrebných na dosiahnutie súladu s touto smernicou.

Agentúra SITA k tejto téme oslovila aj vládne strany Smer-SD, SNS a Most-Híd. Do stanoveného termínu však svoje odpovede nezaslali.

Viac k témam: materská dávka, otcovská dovolenka, Parlamentné voľby do NRSR na Slovensku 2020, rodičovská dovolenka
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku sa zrejme zavedie otcovská dovolenka, viaceré politické strany to majú v pláne © SITA Všetky práva vyhradené.