Ministerka Matečná pochválila mesto Trenčín, samospráva zrealizuje projekty za milióny eur

Ekonomika

5.11.2019 (Webnoviny.sk) – Mesto Trenčín patrí k lídrom medzi samosprávami vo využívaní finančných prostriedkov z Integrovaného regionálneho operačnému programu (IROP). Vyhlásila to po utorkovom stretnutí s trenčianskym primátorom Richardom Rybníčkom ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Mesto Trenčín v posledných dvoch rokoch podalo cez IROP 27 projektov a s výnimkou jedného boli všetky úspešné. Ich celková hodnota je 8,3 milióna eur.

„Mesto Trenčín je podľa mňa jedným z mála miest, ktoré má pripravenú komplexnú víziu implementácie projektov, kde jeden prvok zapadá do druhého. Takže, ak má napríklad vybudovanú cyklotrasu, k tomu je pripravený projekt dopravného ihriska, nasledujú detské ihriská a zelené vnútrobloky. Kiežby takýto synergický efekt, ktorý som videla v Trenčíne, bol k videniu aj v iných mestách Slovenska,“ vyhlásila ministerka Matečná.

Neuspel len jeden návrh

Podľa slov projektového manažéra Mestského úradu v Trenčíne Milana Ovseníka podala trenčianska radnica 27 projektov. „S výnimkou jedného boli všetky úspešné a ich celková hodnota dosahuje 8,3 milióna eur. Štyri projekty už máme zrealizované, ďalšie sú v štádiu príprav, uskutočnilo sa tu verejné obstarávanie. Čakáme už len na dokončenie kontrol z ministerstva pôdohospodárstva, aby sme budúci rok v novej stavebnej sezóne mohli začať s ich realizáciou,“ uviedol Ovseník.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka je riadiacim orgánom programu IROP a ministerka Matečná si pri návšteve Trenčína v sprievode primátora Rybníčka pozrela tri už zrealizované projekty, na ktoré trenčianska samospráva získala nenávratné finančné príspevky.

Spoločne sa boli pozrieť na cyklotrasu, ktorá vedie popri hrádzi, navštívili špecializovanú učebňu biológie na ZŠ Novomeského a pozreli si aj čerstvo zrevitalizovaný vnútroblok na sídlisku Juh.

„Tu musím vyzdvihnúť, že na trenčianskej radnici myslia na budúcnosť nielen nás, ale aj rastlín. Súčasťou projektu je aj hospodárenie s dažďovou vodou, aby rastliny, ktoré tam vysadia, boli životaschopné a nielen na ukážku,“ povedala Matečná.

Zrevitalizujú hektáre vnútroblokov

Vnútroblok na sídlisku Juh nezostane jediným územím, ktoré sa v Trenčíne bude obnovovať. „Revitalizovať budeme približne šesť hektárov vnútroblokov. Začali sme na Ulici J. Halašu na sídlisku Juh, chystá sa vnútroblok na Východnej ulici, pokračovať budeme na Sihoti a zabudnúť nesmieme ani na nové mestské prvky v átriu pod Mestskou vežou. K tomu treba pripočítať už zrevitalizovaný Park M. R. Štefánika,“ podotkol Rybníček.

Podľa trenčianskeho primátora sú projekty financované z európskych prostriedkov výnimočné. „Tvrdím, že keby nebolo financií z Európskej únie, takéto veci by si mestá a obce z vlastných rozpočtových zdrojov nemohli dovoliť,“ dodal Rybníček.

Integrovaný regionálny operačný program (IROP) je programový dokument Slovenskej republiky pre programové obdobie 2014 – 2020, ktorý bol schválený Európskou komisiou 18. decembra 2014 a predstavuje finančnú pomoc z fondov Európskej únie.

Jeho globálnym cieľom je prispieť k zlepšeniu kvality života a zabezpečiť udržateľné poskytovanie verejných služieb s dopadom na vyvážený a udržateľný rozvoj, hospodársku, územnú a sociálnu súdržnosť regiónov, miest a obcí.

Viac k témam: eurofondy, Integrovaný regionálny operačný program (IROP)
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerka Matečná pochválila mesto Trenčín, samospráva zrealizuje projekty za milióny eur © SITA Všetky práva vyhradené.