Medzinárodný menový fond odrezal Afganistan od svojich zdrojov, krajina prišla o takmer 400 miliónov eur

Ekonomika

19.8.2021 (Webnoviny.sk) – Medzinárodný menový fond (MMF) oznámil, že Afganistan stratil prístup k jeho zdrojom. Tento krok fondu nasleduje po tom, ako cez víkend kontrolu nad krajinou prevzalo militantné hnutie Taliban.

Hovorca MMF uviedol, že rozhodnutie je výsledkom toho, že „v medzinárodnom spoločenstve nie je dostatočne jasno“ v otázke uznania vlády v Afganistane. Informuje o tom portál bbc.com.

Do Afganistanu malo z fondu 23. augusta prísť viac ako 370 miliónov dolárov. Išlo o súčasť globálnej reakcie MMF na ekonomickú krízu. Prístup Afganistanu k rezervám menového fondu známym ako Zvláštne práva čerpania (SDR), ktoré môžu krajiny použiť na krytie emisie vlastnej meny, je tiež zablokovaný.

„Ako vždy v takomto prípade sa MMF riadi názormi medzinárodného spoločenstva,“ dodal hovorca fondu. Naposledy dostal Afganistan od MMF v júni tranžu úveru, ktorá bol schválená vlani v novembri.

Viac k témam: finančná pomoc, Taliban, vojnový konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Medzinárodný menový fond odrezal Afganistan od svojich zdrojov, krajina prišla o takmer 400 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.