Koronavírus sa nešíri cez 5G siete, podľa odborníkov je to biologicky nemožné a teória je nezmysel

Ekonomika Informatika

5.4.2020 (Webnoviny.sk) – Britské ministerstvo kultúry chce nariadiť zástupcom sociálnych médií, aby agresívnejšie reagovali na teórie, podľa ktorých 5G siete šíria koronavírus.

Ľudia podpálili stožiare s vysielačmi

Minister kultúry Oliver Dowden plánuje počas nasledujúceho týždňa absolvovať online stretnutia so zástupcami niekoľkých firiem a prediskutovať tento problém. Reaguje tak na správy, podľa ktorých ľudia začali podpaľovať stožiare s vysielačmi pre 5G siete.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa hovorkyne ministerstva zaznamenali takéto útoky napríklad v Birminghame či Liverpoole. Dodala, že páchateľov postavia pred súd. „Musíme spolupracovať so sociálnymi médiami na čo najrýchlejšom zastavení šírenia týchto nezmyslov na ich platformách,“ dodala.

Nepravdivé správy sa šíria na platformách ako Facebook, Twitter, YouTube, TikTok, Nextdoor, Pinterest či Change.org. Odborníci označili teóriu, že koronavírus sa šíri vďaka 5G sieťam za „skutočný nezmysel“ a vysvetlili, že to z hľadiska biológie nie je možné.

Diskusie o téme nezakázali

Niekoľko spoločností už zaviedlo kroky a upozornilo na nepravdivosť týchto informácií, no nezakázali diskusie o tejto téme.

Napríklad Facebook odstránil niekoľko skupín, ktoré podporovali útoky na stožiare. Spoločnosť Vodafone označila tento problém za „ohrozenie národnej bezpečnosti“.

Viac o téme: Koronavírus vo Veľkej Británii

„Správy, ktoré spájajú šírenie koronavírusu s 5G sieťami, sú úplne nepodložené. Prosím, nešírte ich na sociálnych médiách – falošné správy môžu mať vážne následky,“ uviedol výkonný riaditeľ firmy Nick Jeffery.

Viac k témam: 5G sieť, Ekonomické dopady koronavírusu, konšpiračné teórie, Koronavírus, Koronavírus COVID-19 vo Veľkej Británii
Zdroj: Webnoviny.sk – Koronavírus sa nešíri cez 5G siete, podľa odborníkov je to biologicky nemožné a teória je nezmysel © SITA Všetky práva vyhradené.