Koronavírus prial supermarketom, ale ubytovanie a špecializované predajne zaznamenali prepad tržieb

Ekonomika

6.5.2020 (Webnoviny.sk) – Vládou nariadené zatváranie obchodov od polovice marca v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu sa výrazne podpísalo na tržbách obchodníkov.

Celý maloobchod si síce pripísal v treťom mesiaci medziročný pokles tržieb iba o 3,6 %, avšak ťahali ich výhradne nešpecializované predajne, teda supermarkety a hypermarkety, ktoré vykázali medziročný rast tržieb o takmer 13 %. Medzimesačne maloobchodné tržby ako také klesli oproti februáru o 7,8 %.

V pluse iba veľkoobchod

Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ), najväčšie medziročné prepady tržieb v marci vykázal maloobchod s tovarom pre kultúru a rekreáciu o vyše 40 %, či obchody s tovarom pre domácnosť o vyše 27 % a v stánkoch a na trhoch bol prepad tržieb o takmer štvrtinu.

O vyše desatinu sa však prepadol napríklad aj maloobchod s pohonnými látkami, ako tak sa držali internetové obchody s medziročným poklesom „len“ o dve percentá.

Z ďalších sektorov vnútorného obchodu bol v marci v tržbách na medziročnej báze v pluse iba veľkoobchod. Tie totiž stúpli o 7,9 %. Zvyšné sektory však vykazovali už v marci bezprecedentné prepady tržieb.

Pokles predaja o viac ako tretinu

V predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov sa napríklad medziročne tržby znížili až o 33,5 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 21,5 % a v ubytovaní až o 50,8 %.

Medzimesačne oproti februáru tržby vo veľkoobchode stúpli o 0,5 %, kým v ubytovaní sa prepadli o 50,5 %, v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov o 29,1 % a v reštauráciách a pohostinstvách o 28,7 %.

V priemere za celý prvý štvrťrok tak maloobchodné tržby na Slovensku klesli o 0,3 %, kým vo veľkoobchode naopak stúpli o 4,5 %. V predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklov tržby za prvé tri mesiace roka medziročne klesli o 15,3 %, v ubytovaní o 13,8 %. V činnostiach reštaurácií a pohostinstiev si ešte zatiaľ udržali mierny medziročný nárast o 5,1 %.

Návrat na predkrízové úrovne bude až budúci rok

Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka však marcové čísla maloobchodu nie sú až také zlé, ako sa pôvodne očakávalo.

„Pandémia COVID-19 a povinne zatvorená časť prevádzok ďalej znížia tržby maloobchodu pravdepodobne aj v apríli. Postupné uvoľňovanie opatrení a otváranie časti prevádzok by malo v ďalších mesiacoch už prispievať aj k postupnému zmierňovaniu medziročného poklesu tržieb,“ uviedol.

Pandémia COVID-19 však bude podľa analytika nahlodávať spotrebiteľské nálady domácností ešte aj nejaký čas po odznení pandémie, rovnako pravdepodobne pretrvá aj časť obmedzení, najmä hygienických opatrení.

„Úplné zotavenie tržieb maloobchodu na úrovne spred marca sa tak do konca tohto roka nedá očakávať a návrat na predkrízové úrovne očakávame najskôr až v druhej polovici budúceho roka,“ dodal Koršňák.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Koronavírus prial supermarketom, ale ubytovanie a špecializované predajne zaznamenali prepad tržieb © SITA Všetky práva vyhradené.