Koronavírus ovplyvní zvyšovanie príspevkov pre opatrovateľov, Krajniak navrhuje základné dávky ponechať

Ekonomika

6.5.2020 (Webnoviny.sk) – Takmer 37-tisíc opatrovateľom v produktívnom veku a takmer 23,6-tisíca opatrovateľom, ktorí dostávajú dôchodkovú dávku, sa príspevok na opatrovanie od začiatku júla tohto roka nezvýši. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády o výške sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a výške peňažného príspevku na opatrovanie, o ktorom by mala onedlho rokovať vláda.

Základné výšky peňažného príspevku na opatrovanie a výšku sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie navrhuje ministerstvo práce pod vedením ministra Milana Krajniaka (Sme rodina) ponechať na sumách platných od 1. júla minulého roka.

Viac o téme: Koronavírus

Základná suma príspevku na opatrovanie pri opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) má tak zostať na súčasnej úrovni 430,35 eura. Sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie má byť naďalej v hodnote 4,18 eura.

„Vzhľadom na zužujúce sa možnosti štátneho rozpočtu v dôsledku prebiehajúcej krízy by zvyšovanie výdavkov na opatrovanie a osobnú asistenciu ohrozilo implementáciu chýbajúcich opatrení sociálnej inklúzie, napríklad pomoc pri integrácii pre osoby so zdravotným postihnutím na trhu práce, ktoré predstavujú vyššiu hodnotu za peniaze,“ uviedlo v návrhu ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Výška príspevku

Rezort práce a sociálnych vecí ešte za vedenia ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) predložil v marci tohto roka do pripomienkového konania návrh, aby sa príspevok pre poberateľov v produktívnom veku pri celodennom opatrovaní jednej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) zvýšil o 46,39 eura na 476,74 eura mesačne.

Suma príspevku tak mala dosiahnuť výšku tohtoročnej čistej minimálnej mzdy. Ak poberateľ príspevku dostáva nejaký druh dôchodku a celodenne opatruje jednu osobu s ŤZP, príspevok mal ísť nahor o 23,19 eura na 238,37 eura. Stúpnuť mala od júla tohto roka aj sadzba za jednu hodinu osobnej asistencie, a to o 64 centov na 4,82 eura.

Táto sadzba slúži na výpočet výšky peňažného príspevku na osobnú asistenciu. Zvýšenie príspevkov na opatrovanie a sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie si malo v druhom polroku tohto roka zo štátneho rozpočtu vyžiadať 17,6 milióna eur a v budúcom roku 43,3 milióna eur.

Negatívne finančné vplyvy

„V schválenom návrhu rozpočtu verejnej správy predmetné výdavky však nie sú zabezpečené,“ upozorňuje ministerstvo práce a sociálnych vecí. Tvrdí, že so zvyšovaním peňažných príspevkov na opatrovanie nesúhlasila v rámci predbežného pripomienkového konania stála pracovná komisia na posudzovanie vybraných vplyvov.

So zvyšovaním peňažných príspevkov, ako aj s následnými negatívnymi finančnými vplyvmi, ktoré nie sú zabezpečené, zásadne nesúhlasilo ani Ministerstvo financií SR. „Žiadalo výšku sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a výšky peňažného príspevku na opatrovanie ponechať na ich pôvodnej úrovni a nezvyšovať ich,“ dodáva ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus, opatrovateľka, príspevok na opatrovanie, ťažko zdravotne postihnutý
Zdroj: Webnoviny.sk – Koronavírus ovplyvní zvyšovanie príspevkov pre opatrovateľov, Krajniak navrhuje základné dávky ponechať © SITA Všetky práva vyhradené.