Fitch potvrdil rating automobiliek Hyundai a Kia, pre koronakírzu však zhoršil ich výhľad

Automobilový priemyseľ Ekonomika

9.4.2020 (Webnoviny.sk) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch vo štvrtok potvrdila juhokórejskej automobilke Hyundai Motor Company (HMC) a jej sesterskej firme Kia Motors Corporation (Kia) dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej mene na stupni BBB+. Výhľad ratingov však zhoršila zo stabilného na negatívny.

Zachrániť ich môžu finančné rezervy

Krok agentúry odráža jej obavy z dopadov pokračujúcej pandémie koronavírusu na výsledky spoločností.

Nie je isté, ako dlho potrvá, kým sa globálne automobilové odvetvie zotaví zo súčasného prepadu výroby aj dopytu.

Fitch však verí, že juhokórejské firmy majú dostatočné finančné rezervy na zvládnutie súčasnej krízy.

Zatvorené fabriky

Väčšina zahraničných závodov HMC a Kia zostáva v apríli zatvorená. Výnimkou je pôvodné epicentum nákazy Čína, kde sa výrobné kapacity pomaly obnovujú.

Produkcia v Južnej Kórei, ktorá zabezpečuje zhruba 40 % globálnych dodávok HMC a 55 % Kie, sa už pritom vrátila na takmer normálnu úroveň, pripomína Fitch.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Jediný závod v Európe je na Slovensku

Kia má na Slovensku závod Kia Motors Slovakia, ktorý je prvým a jediným výrobným závodom spoločnosti Kia Motors Corporation v Európe. Závod bol vybudovaný v období rokov 2004 až 2006.

V súčasnosti zamestnáva viac ako 3 800 ľudí a vyrába modely Kia Ceed v štyroch karosárskych úpravách – päťdverový Ceed, Sportswagon, ProCeed, Kia XCeed a športovo-úžitkový Kia Sportage.

Od spustenia sériovej výroby v decembri 2006 výrobné brány závodu opustilo už viac ako 3,4 milióna vozidiel a 5 miliónov motorov.

Viac o téme koronavírus

Viac k témam: automobilky, Ekonomické dopady koronavírusu, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Fitch potvrdil rating automobiliek Hyundai a Kia, pre koronakírzu však zhoršil ich výhľad © SITA Všetky práva vyhradené.