Fiat, Honda i Toyota plánujú spustiť výrobu do polovice apríla, ak im to epidémia umožní

Automobilový priemyseľ Ekonomika

27.3.2020 (Webnoviny.sk) – Automobilky Fiat Chrysler, Honda a Toyota pripravujú otvorenie severoamerických závodov, ktoré sú uzavreté, aby boli zamestnanci chránení pred koronavírusom. Výrobcovia áut plánujú obnovenie produkcie začiatkom alebo v polovici apríla.

Honda chce znovu otvoriť závody v USA a Kanade 7. apríla, Toyota chce výrobu v severoamerických závodoch znova začať 20. apríla. Fiat Chrysler zamýšľa opätovné otvorenie závodov v USA a Kanade 14. apríla. Automobilka General Motors sa ešte nerozhodla, kedy produkciu opäť naštartuje. Väčšina automobiliek uviedla, že budú monitorovať epidémiu a rozhodnutia v prípade potreby upravia.

Viac o téme: Koronavírus

Snaha výrobcov áut v USA o oživenie výroby prichádza v čase, keď sa odhaduje, že predaj nových áut v marci dramaticky klesol. Stránka Edmunds.com predpokladá, že marcový predaj sa medziročne zmenšil o takmer 36 percent.

Dr. Amesh Adalja, odborník na infekčné choroby v Centre pre bezpečnosť zdravia na Johns Hopkins University uviedol, že do 14. apríla budú experti mať lepšiu predstavu o trajektórii nových prípadov nákazy koronavírusom a o tom, či závody môžu fungovať s primeranou sociálnou izoláciou. Rozhodnutia o otvorení závodov by mali byť založené na miestnom šírení vírusu, uviedol.

Automobilka Ford už skôr oznámila, že chce obnoviť výrobu v severoamerických montážnych závodoch, ktoré sú zatvorené pre riziko šírenia koronavírusu. Firma plánuje opäť otvoriť závod v Mexiku 6. apríla a závody v štátoch Kentucky, Ohio a Kansas 14. apríla. Ford vo vyhlásení konštatoval, že uplatní dodatočné bezpečnostné opatrenia na ochranu pracovníkov, ale podrobnosti zverejní neskôr.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, General Motors (GM), Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Fiat, Honda i Toyota plánujú spustiť výrobu do polovice apríla, ak im to epidémia umožní © SITA Všetky práva vyhradené.