Facebook vyvinul umelú inteligenciu, ktorá dokáže v komunikácii nahradiť človeka

Ekonomika Informatika

5.5.2020 (Webnoviny.sk) – Facebook spustil nový softvér, ktorý dokáže prejaviť empatiu, vedomosti či osobnosť. Systém Blender vyvinuli s pomocou 1,5 miliardy verejne dostupných vzoriek konverzácie ľudí. Firma uviedla, že až 49 % ľudí uprednostňuje interakciu s takzvaným chatbotom, teda konverzačným robotom, pred iným človekom.

Experti však upozorňujú, že školenie umelej inteligencie s využitím platformy, akou je napríklad Reddit, má svoje úskalia.

Umelá inteligencia reagovala urážlivo

Pri dlhších rozhovoroch sa vyskytlo niekoľko problémov. Blender niekedy reagoval urážlivým jazykom a inokedy si zas vymyslel fakty. Hovorca firmy povedal, že systém budú postupne zlepšovať.

Expert na umelú inteligenciu Dave Coplin označil novinku za „krok správnym smerom“, no upozornil na dva základné problémy, ktoré ešte musia prekonať.

„Prvým z nich je, ako dokáže komplexne replikovať všetky nuansy ľudského atribútu, ako napríklad schopnosť konverzovať, teda schopnosť, akú má väčšina trojročných detí,“ uviedol pre BBC.

„Druhým je vzťah medzi dátami použitými na školenie modelu a výsledkami vygenerovanými týmto modelom,“ dodal.

„Trénovanie algoritmov na základe konverzácií z takej veľkej platformy, akou je Reddit, prináša množstvo nečistôt,“ dodal.

Blender pôsobí ľudsky

Facebook porovnal Blender s chatbotom Meena od Googlu. Ľuďom ukázali dve skupiny konverzácií, ktoré sa zamerali na filmy, hudbu či vegánov.

Podľa Facebooku až 67 % respondentov uviedlo, že Blender pôsobí viac ľudsky ako Meena.

Firma objasnila, že sa jej to podarilo vďaka tomu, že použili „vylepšené dekódovacie technológie, nové kombinácie schopností a model s 9,4 miliardami parametrov, čo je 3,6-krát viac ako u existujúceho najväčšieho systému“.

„Toto je prvý chatbot, ktorý v jednom systéme spája rozmanitú množinu konverzačných schopností,“ vyjadril sa hovorca.

Viac k témam: aplikácia, komunikácia, umelá inteligencia
Zdroj: Webnoviny.sk – Facebook vyvinul umelú inteligenciu, ktorá dokáže v komunikácii nahradiť človeka © SITA Všetky práva vyhradené.