Čína znižuje clá na dovoz z USA, reaguje tak na krok Američanov v rámci prímeria v obchodnej vojne

Ekonomika

6.2.2020 (Webnoviny.sk) – Čína redukuje clá na dovoz z USA v hodnote 75 mld. USD, vrátane importu automobilových dielcov. Štvrtkový krok Pekingu je reakciou na to, že v rámci prímeria v obchodnej vojne clá zredukovali aj Spojené štáty. Zníženie ciel prichádza v čase, keď Čína zápasí s rastúcimi nákladmi na opatrenia prijaté s cieľom zastaviť epidémiu koronavírusu.

Redukcia sa týka ciel, ktoré Peking uvalil vlani 1. septembra, uviedlo čínske ministerstvo financií. Informovalo pritom, že sa znižujú dve skupiny ciel a to o polovicu, jedna z úrovne 15 % na 7,5 % a druhá z 10 % na 5 %. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila podobnú redukciu minulý mesiac.

Obe strany ohlásili kroky smerom k zmiereniu po tom, ako sa v októbri minulého roka dohodli na prvej fáze obchodnej dohody. Avšak väčšina ciel, ktoré USA a Čína prijali, zostáva v platnosti.

„Nasledujúce kroky budú závisieť od vývoja čínsko-amerických ekonomických a obchodných vzťahov,“ uviedlo vo vyhlásení čínske ministerstvo financií. „Dúfame, že budeme pracovať s USA na definitívnom zrušení všetkých zvýšení ciel,“ dodal rezort.

(1 EUR = 1,1023 USD)

Viac k témam: clá USA, import, obchodná vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Čína znižuje clá na dovoz z USA, reaguje tak na krok Američanov v rámci prímeria v obchodnej vojne © SITA Všetky práva vyhradené.