Chemes obnovil dodávky energií pre Nexis Fibers, podľa Sulíka zabral tlak zo strany ministerstva

Ekonomika

30.4.2020 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 30. apríla 11:09

Spoločnosť Chemes a. s. Humenné obnovila dodávky energií pre firmu Nexis Fibers, ktorá pôsobí v jej priemyselnom parku. Agentúru SITA o tom informovalo ministerstvo hospodárstva.

Zabral tlak zo strany ministerstva

Šéf rezortu Richard Sulík uvítal, že tlak zo strany ministerstva a avizované trestné oznámenie zabralo. Hrozí totiž, že firma Nexis Fibers pre odpojenie od energií bude hromadne prepúšťať.

„Evidentne zabral tlak štátnej inštitúcie, hoci najradšej by som bol, ak by to nebolo treba,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva s tým, že ministerstvo bude situáciu pozorne sledovať.

„V prípade ďalších nezrovnalostí som pripravený tieto firmy aj osobne navštíviť. Pre nezmyselné osobné spory nemôžeme ohrozovať zamestnanosť a možnosť tvoriť hodnoty,“ dodal Sulík.

Spoločnosť ohlásila hromadné prepúšťanie

Minister hospodárstva Richard Sulík po oboznámení sa so situáciou najprv v utorok 28. apríla vyzval predstaviteľov firmy Chemes, aby dodávky energií vo svojom priemyselnom parku znovu sprístupnili. O deň neskôr avizoval podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa.

Spoločnosť Nexis Fibers, zaoberajúca sa výrobou priemyselných vlákien, musela po odstavení od energií prerušiť výrobu, hoci 14. apríla získala záväzné neodkladné opatrenie súdu, ktorý uložil spoločnosti Chemes povinnosť zabezpečiť nerušenú a priebežnú dodávku energií a médií na základe týždenných zálohových platieb.

To sa však nestalo a zamestnanci Nexis Fibers zostali od pondelka 20. apríla doma, pričom poberali 60 percent platu. Spoločnosť v dôsledku týchto udalostí ohlásila hromadné prepúšťanie, ktoré sa malo týkať všetkých takmer 400 zamestnancov.

Opäť spúšťa výrobu

Ako pre agentúru SITA potvrdil výkonný riaditeľ spoločnosti Nexis Fibers Ján Kučeravý, Chemes dodávky na základe dohody s ministrom hospodárstva obnovil v stredu 30. apríla od 6. hodiny.

„Naši technici postupne, podľa plánu výroby, spúšťajú strojné zariadenia a tie by mali byť do dvoch dní v plnej prevádzke,“ uviedol Kučeravý.

Zároveň však zdôraznil, že opätovné spustenie výroby neznamená, že 400 zamestnancov spoločnosti prestáva byť v ohrození.

„Život v biznise nefunguje tak, že ktosi na určitý čas uzatvorí kohútik, potom ho otvorí a firma bude fungovať tak, ako keby sa nič nestalo. Nexis z titulu odstavenia výroby utrpel priame škody okolo 800-tisíc eur. A to nerátame škody z titulu ušlého zisku a škody, ktorým budeme čeliť pre poškodenie našej reputácie na trhu. Vedenie našej firmy však urobí všetko pre to, aby prevádzka nasej firmy bola v maximálnej možnej miere zachovaná,“ dodal výkonný riaditeľ spoločnosti.

Viac k témam: Chemes, dodávka energií, hromadné prepúšťanie, Nexis Fibers, trestné oznámenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Chemes obnovil dodávky energií pre Nexis Fibers, podľa Sulíka zabral tlak zo strany ministerstva © SITA Všetky práva vyhradené.