Čestné vyhlásenia na odpustenie aprílového poistného ešte podnikatelia nemajú posielať

Ekonomika

17.4.2020 (Webnoviny.sk) – Čestné vyhlásenia podnikateľov na účely odpustenia povinnosti platiť poistné na sociálne poistenie za apríl 2020 zatiaľ Sociálna poisťovňa nemôže prijímať. Návrh novely zákona totiž ešte neprešiel potrebným legislatívnym procesom. V súčasnosti je zatiaľ len schválený vládou SR.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Aby ho mohla Sociálna poisťovňa aplikovať v praxi, musí ho schváliť ešte parlament, následne podpísať prezidentka a musí byť uverejnený v Zbierke zákonov SR. Informoval o tom hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Poisťovňa oznámi všetko potrebné

Splnenie všetkých týchto náležitostí je možné podľa Višvádera očakávať najskôr budúci týždeň, keď zasadne parlament.

Hneď ako bude zákon účinný, Sociálna poisťovňa oznámi odvádzateľom poistného všetky potrebné skutočnosti a spôsob, akým bude potrebné dokumenty prijímať.

Ide o novelu zákona o sociálnom poistení, ktorú vláda schválila len vo štvrtok večer. Časť zamestnávateľov a povinne sociálne poistených samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) nebude musieť v máji za tento mesiac zaplatiť do Sociálnej poisťovne odvody.

Čestne prehlásia uzavretie prevádzky

Pôjde o tie subjekty, ktoré v apríli tohto roka najmenej na 15 dní uzatvorili svoje prevádzky, napríklad na základe opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR.

Na poistné, ktoré platí zamestnanec a odvádza ho zamestnávateľ, sa táto úľava nebude vzťahovať. Zamestnávateľ bude naďalej povinný odviesť ho v pôvodnom termíne splatnosti. Uzatvorenie prevádzky zamestnávateľ alebo SZČO preukážu Sociálnej poisťovni čestným vyhlásením.

Vláda bude môcť nariadením stanoviť aj ďalšie mesiace, za ktoré vymedzení zamestnávatelia a SZČO nebudú povinní zaplatiť sociálne odvody.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, odvody, sociálne odvody
Zdroj: Webnoviny.sk – Čestné vyhlásenia na odpustenie aprílového poistného ešte podnikatelia nemajú posielať © SITA Všetky práva vyhradené.