Ceny priemyselných výrobcov na Slovensku mierne stúpli, ale medziročne bol horší už len Cyprus

Ekonomika

5.5.2021 (Webnoviny.sk) – Ceny priemyselných výrobcov v eurozóne v marci medzimesačne posilnili o 1,1 percenta a v rámci celej Európskej únie sa zvýšili o 1,2 percenta. Medziročne výrobné ceny v eurozóne stúpli o 4,3 percenta a v rámci celej EÚ posilnili o 4,5 percenta.

Ceny slovenských priemyselných výrobcov v marci oproti februáru stúpli iba o 0,6 percenta. V porovnaní s marcom minulého roka sa slovenské výrobné ceny znížili o 0,6 percenta, čo bol v rámci členských krajín druhý najhorší vývoj. Informoval o tom v stredu štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Horší ako Slovensko mal medziročný vývoj výrobných cien len Cyprus, kde sa oproti marcu 2020 znížili o 3 percentá. Vo všetkých ostatných krajinách EÚ výrobné ceny medziročne stúpli. Najviac ceny priemyselných výrobcov v rámci EÚ medziročne posilnili v Írsku (21,2 percenta), v Dánsku (10,4 percenta) a v Belgicku (9,3 percenta).

Najsilnejší medzimesačný rast cien svojich produktov v marci dosiahli priemyselní výrobcovia v Írsku (7,9 percenta), v Španielsku (2,5 percenta) a v Portugalsku (2,3 percenta). Marcové výrobné ceny oproti februáru oslabili iba v Estónsku, a to o 1,6 percenta.

Viac k témam: ceny, Eurostat, priemyselná výroba
Zdroj: Webnoviny.sk – Ceny priemyselných výrobcov na Slovensku mierne stúpli, ale medziročne bol horší už len Cyprus © SITA Všetky práva vyhradené.