Brusel podporí produkciu batérií pre elektromobily, poskytne miliardové subvencie

Automobilový priemyseľ Ekonomika

9.12.2019 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) schválila štátne subvencie v sume 3,2 mld. eur zo strany siedmich členských krajín pre firmy, ktoré chcú vyvíjať elektrické batérie využiteľné aj pre elektromobily a konkurovať dominantnému postaveniu Číny. EÚ v pondelok informovala, že subvencie poskytnú Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Belgicko, Fínsko, Švédsko a Poľsko, čím podporia výskum a inovácie v kľúčovom sektore, v ktorom Európa zaostáva za ázijskými konkurentmi a prevažne sa spolieha na dovoz.

Podľa Európskej únie by štátne subvencie mali viesť k dodatočným súkromným investíciám v objeme 5 mld. eur. „Produkcia batérií v Európe je strategickým záujmom pre našu ekonomiku a spoločnosť vzhľadom na potenciál v súvislosti s čistou dopravou a energiou, tvorbou pracovných miest a konkurencieschopnosťou,“ uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

„Schválená pomoc zaručí, že tento dôležitý projekt sa bude môcť rozbehnúť bez nevhodného narušenia hospodárskej súťaže,“ dodala eurokomisárka. Európska komisia konštatovala, že štátna pomoc bude určená pre 17 rôznych firiem, ktoré pokrývajú celý výrobný reťazec od ťažby surovín cez výrobu batérií po recykláciu.

Viac k témam: elektromobil
Zdroj: Webnoviny.sk – Brusel podporí produkciu batérií pre elektromobily, poskytne miliardové subvencie © SITA Všetky práva vyhradené.