Ak predškolské zariadenia nepošlú zoznam detí, ktoré ju navštevujú, rodičom poisťovňa nevyplatí dávky

Ekonomika Poisťovníctvo

31.3.2020 (Webnoviny.sk) – Predškolské zariadenia majú Sociálnej poisťovni poslať do stredy 1. apríla zoznam detí, ktoré ich navštevujú. Tá si na základe žiadosti o dávky ošetrovné (OČR) podanej rodičom overí, či dieťa naozaj za normálnych okolností navštevuje predškolské zariadenie, respektíve bolo zapísané v tomto zariadení počas krízovej situácie.

Poisťovňa preverí či má rodič nárok na OČR

Preverí, či rodič spĺňa túto podmienku na priznanie OČR. Ako agentúru SITA informoval riaditeľ odboru komunikácie s verejnosťou Peter Višváder, na tento účel bola vytvorená mailová adresa KORONAzariadenia@socpoist.sk.

Poznamenal, že zoznam musia predškolské zariadenia poslať Sociálnej poisťovni na základe novely zákona o sociálnom poistení schválenej minulý týždeň.

„Sociálna poisťovňa nemôže vyplatiť OČR takému rodičovi s dieťaťom v predškolskom zariadení (netýka sa základných škôl), kde si nebude môcť overiť, že dieťa takéto zariadenie naozaj navštevuje,“ podotkol Višváder. Dodal, že iné zdroje v tomto smere poisťovňa nemá.

Ak si povinnosť nesplnia, rodič nedostane dávky

Višváder vysvetlil, že v prípade, ak Sociálna poisťovňa nedostane od predškolského zariadenia takýto zoznam, dávky rodičom nebude môcť vyplatiť. Ak bude zoznam zaslaný oneskorene, oneskorí sa aj výplata dávky.

V každom kalendárnom mesiaci trvania krízovej situácie sú predškolské zariadenia povinné zaslať iba prípadné zmeny v zoznamoch. Viac informácií nájdu na stránke TU.

Viac k témam: OČR, prídavky na deti
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak predškolské zariadenia nepošlú zoznam detí, ktoré ju navštevujú, rodičom poisťovňa nevyplatí dávky © SITA Všetky práva vyhradené.