Katolícka cirkev na Slovensku prišla o 300-tisíc veriacich, podľa výsledkov sčítania stúpol počet ateistov

Slovensko Správy

20.1.2022 (Webnoviny.sk) – Najviac, až 55,8 percenta obyvateľov (3,04 milióna), si uviedlo rímskokatolícke náboženské vyznanie. Druhou najpočetnejšou skupinou je skupina bez náboženského vyznania, a to takmer 1,3 milióna obyvateľov, čo predstavuje 23,8 percenta. Vyplýva to z minuloročného sčítania obyvateľov, ktoré v štvrtok prezentoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR).

Cirkvi zaznamenali pokles veriacich

Z hľadiska početnosti náboženského vyznania nasleduje evanjelické – 5,3 percenta (287-tisíc) obyvateľov a gréckokatolícke – 4 percentá (218-tisíc).

„Rímskokatolícka cirkev zaznamenala najvyšší pokles o 6 percentuálnych bodov, v absolútnom vyjadrení je to 308 766 obyvateľov. Pokles bol zaznamenaný aj u iných tradičných cirkví,“ uviedla na tlačovej besede ŠÚ SR Ľudmila Ivančíková, odborná garantka sčítania.

Biskup poďakoval veriacim

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v reakcii na to poďakovala všetkým, ktorí sa pri sčítaní prihlásili k svojmu vierovyznaniu.

„Veriaci týmto spôsobom vyjadrujú svoju prítomnosť v spoločnosti, ktorú utvárajú v duchu hodnôt svojho vyznania. Práve náboženská viera mnohých motivuje, aby obetavo pôsobili v oblasti charity, zdravotníctva, školstva a v ďalších priestoroch,“ uviedol predseda KBS, arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Výsledky sčítania vníma aj v kontexte okolností, ktoré ho sprevádzali, teda v čase pandemickej situácie a elektronického spôsobu získavania údajov.

Viac k témam: Katolícka cirkev, Sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021, Vierovyznanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Katolícka cirkev na Slovensku prišla o 300-tisíc veriacich, podľa výsledkov sčítania stúpol počet ateistov © SITA Všetky práva vyhradené.