Zlikvidovanie „škatule“ za 420 eur, Remišová upozorňuje na absurdné predraženie kyberprojektu

Ekonomika

6.8.2021 (Webnoviny.sk) – Zistenia Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) po previerke Národného projektu kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe (2018 – 2020) sú ešte závažnejšie, ako sa predpokladalo. V reakcii na prezentované závery kontroly to uviedla podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Plat zdravotnej sestry za zlikvidovanie škatuľe

Ako poukázala šéfka rezortu informatizácie, zistenia NKÚ okrem podozrení z trestnej činnosti ukázali aj obrovské predraženie niektorých položiek projektu. „NKÚ uvádza ako absurdný príklad zlikvidovanie obalu z HDMI kábla, ktoré podľa predpokladu malo stáť 7 eur, fakturovaných bolo 84 eur za kus. Zlikvidovanie obalu z monitoru k PC malo stáť 26 eur, fakturovaných bolo 420 eur za kus, čo je oproti odhadovanej cene 16-krát drahšie. Za zlikvidovanie nejakej škatule teda hovoríme o sume vo výške základného platu zdravotnej sestry v niektorých slovenských regiónoch,” skonštatovala Remišová.

NKÚ počas kontrolnej akcie identifikoval viacero nedostatkov. Od priebehu verejného obstarávania, transparentnosti výberu dodávateľa, až po finančné riadenie projektu zo strany bývalého Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. NKÚ svoje zistenia odstúpil orgánom činným v trestnom konaní pre podozrenie v súvislosti s machináciami pri verejnom obstarávaní a porušením povinností pri správe cudzieho majetku.

Plytvanie financiami Slovenska a EÚ

Podľa Remišovej zistenia v súvislosti s kyberprojektom ukázali problém utajovaných miliónových zmlúv, netransparentné verejné obstarávania a plytvanie financiami Slovenska a Európskej únie.

Aj preto som sa dnes dohodla s riaditeľom NKÚ Karolom Mitríkom na uskutočnení pracovného stretnutia, ktorého výsledkom bude návrh legislatívnych zmien na stanovenie podmienok uzatvárania zmlúv a zverejňovania všetkých skutočností potrebných na transparentnú a dôslednú verejnú kontrolu,” dodala Remišová.

Viac k témam: kybernetická bezpečnosť, predražené zákazky
Zdroj: Webnoviny.sk – Zlikvidovanie „škatule“ za 420 eur, Remišová upozorňuje na absurdné predraženie kyberprojektu © SITA Všetky práva vyhradené.